Автоимунните заболявания представляват вид атака на тялото ни върху нашето здраве. Звучи нелогично. Но и автоголовете по време на мач са на същия принцип. Те, също както и хроничните болести, могат да се проявят по всяко едно време. Обикновено са прекия резултат на прекомерния стрес, липсата на качествен сън и почивка. Много по-рядко са породени от генетични заболявания. Медицината счита, че ако се придържаме към специализиран режим на хранене, можем да намалим вероятността от вътрешни възпаления. А няма по-подходящ за целта от автоимунната диета.
Това не е обикновена диета за отслабване. Тя е известна още и като Автоимунен протокол (АП) диета, или автоимунна палео диета. Всъщност, тя е нейна вариация. Включва много противовъзпалителни продукти, като джинджифил, невен и зехтин. Спомага за пречистването на организма от никотин и помага при болки и отоци в ставите и кръста. Може да се прилага съвместно с натурални средства за оформяне на тънка и изящна талия, каквото е био-напитката за вталяване Keto Black. Ползите от нея с добре документирани в книгата на Мери Соломон от 2015 г. „Противовъзпалителна диета при автоимунни заболявания“.
Но подходяща ли е тя за хора, страдащи от автоимунен хепатит или тиреоидна болест? Как точно влияе на автоимунната система? Кои продукти влизат в противовъзпалителната диета? А кои храни и напитки на всяка цена трябва да избягваме? Кои са приликите и с палео-диетата?
Прочетете нашата подробна статия за автоимунната диета докрай, за да научите отговорите на всички тези въпроси!
Какво Е Автоимунната Диета и Как Помага на Тялото?
При автоимунни заболявания, тялото погрешно атакува собствените си тъкани, причинявайки огромни вреди на здравето. Диетата с автоимунен протокол действа е подходяща за хора, страдащи от чревни възпаления, за които се счита, че са свързани с автоимунно заболяване. По-специално се смята, че тя възстановява имунната система и чревната лигавица, въздействайки на възпалителни заболявания, като ревматоидния артрит.
Автоимунната диета е разработена от д-р Лорен Кордейн. Тя е ученият, който открива, че някои храни понякога могат да предизвикат възпаление при хора с автоимунно заболяване. Авторът Роб Уолф пък първи обяснява подробно автоимунния протокол в книгата си „Палео решение“ (‘Paleo Solution’), описвайки го като елиминационна диета. Сара Балантайн, доктор на науките и известна още като Палео Мама, се интересува задълбочено от този подход към възпалителните заболявания. Посвещава живота си на изучаването му и пише за това в своята книга „Палео Подходът“ (“The Paleo Approach’). Д-р Балантайн e един от водещите експерти в тази област на нутрицистиката.
Ето и основните принципи на АИП (автоимунен протокол) диетата:
- Започнете, следвайки основните постулати на палео-диетата.
- Избягвайте глутена, зърнените храни, бобовите растения, млечните продукти, захар и алкохол.
- Не консумирайте зеленчуци, които растат на сянка – червен пипер, патладжан и домати.
- Не припарвайте до яйца.
- Консумирайте умерено количество плодове.
Кое Е Общото между АИП Диетата и Палео Хранителният Режим? Прилики!
Автоимунната диета се счита за същата, като палео хранителният режим. Но, всъщност, е по-скоро нейна по-строга „версия“ . Основният принцип зад АИП диетата е, че автоимунните състояния са причинени от синдрома на „пропускливите черва“, или променената чревна пропускливост. В тези случаи, храната изтича през миниатюрни дупчици, провокирайки реакция и свръхреакция на имунната система. Но това я превръща по-скоро в продължение и доразвиване на палео методиката на консумация на храна.
Хората, които искат да спазват палео или автоимунната диета, могат да започнат, променяйки и някой лайфстайл навици, като:
- Наспивайте се: Наслаждавайте се на между 8 и 10 часа сън на вечер. Може и повече, когато е възможно.
- Управлявайте стреса: Какви стресови фактори можете да намалите или премахнете от живота си? Задайте си този въпрос и работете усилено върху намирането на решение.
- Физическо натоварване: Избягвайте да се претоварвате. Интервалните тренировки с висока интензивност са много полезни за контрол на вътрешните възпаления.
- Общувайте и се социализирайте: Много проучвания показват, че тези, които поддържат здрави социални връзки, са по-здрави, по-щастливи и живеят по-дълго.
- Усмихвайте се: Не забравяйте и да се смеете по-често, за да сте по-чаровни за околните!
Кои Храни Да Махнем от Менюто, Когато Сме на Автоимунна Диета?
АИП диетата не е режим, който сериозно ограничава избора на храни. Тя се фокусира върху по-здравословните вариации на добре познати и любими ястия. Както и тоталното елиминиране на други, които може и да са причината за наличието на вътрешни възпалителни процеси.
Нека да разгледаме храните, от които трябва да се лишите, докато сте на автоимунна диета:
- Зърнени изделия: ечемик, булгур, царевица, кускус, камут, просо, овес, ориз, ръж, лимец, пшеница и пшеничен зародиш;
- Фасул и бобови растения: черен боб, леща, фъстъци, грах и пинто;
- Всички соеви продукти: едамаме, мисо, соево мляко, соев протеин, соев сос, темх, тофу, соев лецитин и фъстъци;
- Ядки: всички ядки и орехово масло, включително фъстъци;
- Семена: чиа, какао, лен, сусам, слънчоглед и разтворимо кафе: Подправки на базата на семена: анасон, анато, семе от целина, кориандър, кимион, копър, сминдух, горчица и индийско орехче, маково семе, сусам, лют подправка, звезден анасон, кимион, кардамон, хвойна, черен пипер, смрадлика, цял ванилов фасул.
- Млечни продукти: масло, сирене, краве мляко, кремове, замразени десерти, козе мляко, маргарин, майонеза, овче мляко и суроватка;
- Яйца;
- Сенници: патладжан, годжи бери, сладки и люти чушки, сосове от лют пипер, домати и картофи;
- Рафинирани и обработени масла: включително растителни масла;
- Захари: агаве, бонбони, шоколад, царевичен сироп, високо фруктозен царевичен сироп и захароза;
- Стевия и не-хранителни подсладители: ацесулфам калий, аспартам, неотамим и сукралоза.
- Емулгатори, сгъстители и други хранителни добавки: гуарова гума, карагенан, зантанова гума, целулозна смола и соев лецитин;
- Алкохол;
Кои Храни Можем Да Ядем при Противовъзпалителната Автоимунна Диета?
Онова, което трябва да знаете, е, че колкото и да е полезна автоимунната диета, не се налага да сте на нея завинаги. А дори и да страдате от сериозно заболяване, което го изисква, пак ще можете да си позволите по някое забранено лакомство. Но АИП хранителният режим е полезен за тялото, тъй като минимизира вероятността от появата на нови възпаления. А и въобще не е беден на позволени хранителни продукти. Прецените ли, че искате да приемате и още нещо, което да подпомогнете горенето на вредни мазнини – пазарът предлага много натурални продукти. Подходящ и лесен за употреба е FitoSpray за забързване на метаболизма.
Ето и кои са основните видове позволени храни по време на АИП диетата:
- Всички зеленчуци, с изключение на сенниците;
- Висококачествена морска храна, която е богата на Омега-3 мастни киселини;
- Ферментирали храни;
- Постно месо и черен дроб;
- Малки количества плодове;
- Естествени масла, като зехтина и тези от кокос и авокадо;
Здравословното Хранене Предотвратява Възпаленията!
Здрав дух в здраво тяло. За да постигнем този съвършен баланс, следва да сме много внимателни за своето душевно, интелектуално и физическо развитие. Ако пренебрегнем грижата дори и само за едно от тях, то няма как да бъдем пълноценни личности.
- Автоимунна Диета – Действа Ли Противовъзпалително? - юли 8, 2020
- 10 Лесни Начина за Отслабване Без Диети - август 23, 2019
- Храни за Премахване на Никотина от Организма - декември 12, 2018